Sokolski dom Tabor: živa dediščina telesne kulture

Arhitektura v živo / 26. 11. 2024 / 17:00

Sokolski dom Tabor: živa dediščina telesne kulture

Arhitektura v živo / 26. 11. 2024 / 17:00

Zaradi bolezni PRESTAVLJENO na 26. november ob 17.00. Hvala za razumevanje.

 

Zbirno mesto: vhod v Sokolski dom, Tabor

 

17:00    Arhitektura v živo, vodi: mag. Gojko Zupan

17:45    Pogovor v NT dvorani Sokolskega doma I Aljoša Cetinski (Športno društvo Tabor), asist. Katarina Čakš (FA UL), doc. dr. Nika Grabar (FA UL), asist. dr. Martina Malešič (MAO) in Barbara Viki Šubic (Center arhitekture Slovenije)

 

Sokolski dom na Taboru arhitekta Ivana Vurnika je bil zgrajen med letoma 1923 in 1926 kot prvi pokriti športni objekt v Sloveniji.

 

V času svojega nastanka je stavba povezovala mešani program osrednje telovadnice, več manjših dvoran, društvenih prostorov in stanovanj. Ivan Vurnik je Sokolski dom zasnoval kot arhitekturo, ki slavi kult telesa in duha športa, pa tudi kot prostor kolektivne izkušnje, ki še danes pomeni temelj te izjemne arhitekture. Stavbo odlikuje ekspresivna zunanjost z ornamentom, ki združuje narodne in geometrijske motive ter monumentalni prostor osrednje telovadne dvorane. Skeletni princip gradnje s fleksibilnim tlorisom, omogoča povezovanje prostorov.

 

Sokolski dom danes upravlja Športno društvo Tabor, ki nadaljuje njegovo programsko poslanstvo. Ogledu arhitekture stavbe pod vodstvom mag. Gojka Zupana v mali telovadnici bo sledil pogovor, ki bo pomen arhitekture Sokolskega doma Tabor aktualiziral v današnjem času. Odpirali bomo vprašanja o stavbni in programski dediščini te izjemne arhitekture ter jih razširjali na nujnost zaščite kakovostnih športnih in rekreacijskih objektov pri nas. Dogodek je nastal v sodelovanju s Centrom arhitekture Slovenije in je del programa Vurnikovih dni, ki jih Center arhitekture Slovenije organizira v letu 2024, ko praznujemo 140. obletnico rojstva arhitekta Ivana Vurnika. Več na povezavi >>

 

PRIJAVE za vodeni ogled: izobrazevanje@mao.si

 

 

   

 

Deli
Skip to content