Arhitektura v živo – Narodna galerija
Arhitektura v živo / 7. 12. 2023 / 16:00
Arhitektura v živo – Narodna galerija
Arhitektura v živo / 7. 12. 2023 / 16:00
Vodi: Boštjan Vuga
Zbirno mesto: pred vhodom v NG na Cankarjevi
Pri gradnji in prenovah Narodne galerije so sodelovali:
František E. Škabrout – zgradi Narodni dom v letih 1894-96
Milan Zupan – preureditev Narodnega doma leta 1928
Marko Župančič, avtor Doma poslancev (zgrajen 1946, porušen 1947)
Edvard Ravnikar, projektira Novo krilo Narodne galerije (1993)
Sadar Vuga Arhitekti – projektirajo centralni del Narodne galerije, med staro Narodno galerijo in kasnejšo Ravnikarjevo dozidavo, 2001
Narodni dom, kot se je izvorno imenovala neoklasicistična palača je delo češkega arhitekta Františka Škabrouta (1894-96). V njej sta od samih začetkov do nedavnega sobivala šport in kultura. Prostorska širitev je velikopotezno domislila dr. Anice Cevc, ki je skupaj z arhitektom Edvardom Ravnikarjem zasnovala véliko Narodno galerijo. Leta 1993 je bil zgrajen prizidek, novo krilo (zadnje Ravnikarjevo delo), ki ni bilo zaključeno, pri čemer pa je bil porušen Dom poslancev arhitekta Marka Župančiča. Prazno ploščad med obema stavbama naj bi povezoval vmesni trakt, ki je delo arhitekturnega biroja Sadar+Vuga arhitekti. Prostor definira vidna jeklena konstrukcija, pročelje pa je v celoti stekleno. Z višino in zračnostjo prostora avtorja Jurij Sadar in Boštjan Vuga nista želela ustvariti le vhoda v galerijo, temveč “dnevno sobo” mesta, kamor so postavili tudi Robbov vodnjak (2008). Eden izmed zahtevnejših arhitekturnih posegov pri prenovi Narodnega doma v letih 2013 – 2016 je bila horizontalna povezava vseh treh sklopov Narodne galerije.
Boštjan Vuga je arhitekt, raziskovalec, predavatelj in urednik. Študiral je na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo, podiplomski študij pa je opravil na AA School of Architecture v Londonu. Leta 1996 je skupaj z Jurijem Sadarjem ustanovil biro SADAR+VUGA, ki je prejemnik številnih domačih in tujih nagrad. Boštjan Vuga je habilitiran profesor, ki je predaval na Berlage Institute Rotterdam, IAAC Barcelona, TU Berlin, Muenster School of Architecture, School of Architecture Lyon, TU Graz in na Politecnico di Milano. Trenutno predava na AA School of Architecture v Londonu. Poznamo ga tudi kot avtorja številnih prispevkov na temo sodobne arhitekture in urbanega načrtovanja. Bil je urednik več pomembnih arhitekturnih revij. Kuriral je več razstav – med drugim leta 2021 razstavo edu.arh: Prakse arhitekturnega izobraževanja v MAO. Od leta 2022 je predsednik Sklada Jožeta Plečnika.
Ogled je del spremljevalnega programa razstave Struktura modernosti: iskanja Edvarda Ravnikarja.
Prijave: izobrazevanje@mao.si