Novica

Otvoritev stalne razstave na gradu Cmurek na Tratah: Romanska arhitektura na Slovenskem

13. 06. 2022

Novica

Otvoritev stalne razstave na gradu Cmurek na Tratah: Romanska arhitektura na Slovenskem

13. 06. 2022

V sodelovanju z Muzejem norosti v soboto, 18. junija ob 20. uri, odpiramo na gradu Cmurek (kjer deluje Muzej norosti) stalno razstavo Romanska arhitektura na Slovenskem. 

 

Obiskovalce bo po razstavi na muzejsko poletno noč vodil dr. Igor Sapač.

 

Grad Cmurek je bil eden prvih romanskih gradov v slovenskem prostoru in obenem eden naših največjih gradov v 12. in 13. stoletju. Razstava Romanska arhitektura na Slovenskem na gradu Cmurek je zasnovana kot stalna razstava.

Leta 1988 je tedanji Arhitekturni muzej Ljubljana, ki je pozneje prerasel v Muzej za arhitekturo in oblikovanje, pod vodstvom dr. Petra Krečiča v sodelovanju z vodilnima raziskovalcema romanske arhitekture v Sloveniji dr. Marijanom Zadnikarjem in dr. Ivanom Stoparjem pripravil prvo muzejsko razstavo romanske arhitekture na Slovenskem. Razstava je nastala kot prva v vrsti muzejskih razstav zgodovinske arhitekture na Slovenskem. Razstavni panoji so se ohranili in imajo danes že zgodovinski pomen.

Ob stoti obletnici rojstva akademika dr. Marijana Zadnikarja (27. 12. 1921 – 4. 10. 2005), umetnostnega in arhitekturnega zgodovinarja, konservatorja ter prvega raziskovalca romanske umetnosti na Slovenskem, je Muzej za arhitekturo in oblikovanje v sodelovanju z Muzejem norosti v romanski sobi gradu Cmurek razstavne panoje iz leta 1988 znova postavil na ogled javnosti. Razstavni panoji dokumentirajo intenzivno raziskovanje romanske arhitekture v Sloveniji v desetletjih po drugi svetovni vojni in obenem spominjajo na življenje in delo akademika dr. Marijana Zadnikarja, ki je v sklopu prvih znanstvenih raziskav romanske arhitekture na slovenskih tleh začel raziskovati tudi prve začetke gradu Cmurek, ki je bil v 12. stoletju eden najpomembnejših romanskih gradov v slovenskem prostoru in se je odlikoval tudi s prepoznavnimi umetniškimi stvaritvami.

Dr. Bogo Zupančič, direktor Muzeja za arhitekturo in oblikovanje: »Razstava je bila vrsto let deponirana na naši grajski podstrehi v Fužinskem gradu, zato se mi zdi pobuda, da jo ponovno pokažemo javnosti na gradu Cmurek več kot odlična. Gre za idejo oživljanja starih, večinoma praznih gradov, z vsebinami, ki vanje sodijo. Takšna sodelovanja si želimo nadaljevati.«

Dr. Sonja Bezjak, direktorica Muzeja norosti: »Grad Cmurek je po drugi svetovni vojni, ko je takratna država Jugoslavija v njem uredila Zavod za duševno in živčno bolne, in vse do danes bil deležen le malo raziskovalne pozornosti. Zato smo še posebej veseli postavitve razstave, ki osvetljuje obdobje nastanka gradu in tudi zelo hvaležni prvima raziskovalcema dr. Zadnikarju in dr. Stoparju, da sta v časih, ko je bilo virov, sredstev in tudi strokovnega kadra bistveno manj kot danes, prišla večkrat na Cmurek in ga tudi umestila med najpomembnejše spomenike v Sloveniji. Njuna osnova je danes temelj za nadaljnje strokovno in znanstveno delo.«

Dr. Igor Sapač, arhitekt in umetnostni zgodovinar: »Grad Cmurek je bil eden prvih romanskih gradov v slovenskem prostoru in obenem eden naših največjih gradov v 12. in 13. stoletju. Za razliko od drugih gradov v tistem času je imel kar dva mogočna stolpa in dva palacija. Z njim so zavarovali mejo proti Ogrski. Letos mineva 850 let od smrti njegovega graditelja – plemenitega Burkharda Cmureškega.«

Deli
Skip to content