V Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) 24. aprila 2025 ob 19. uri odpiramo razstavo Ansambel – Gerrit Rietveld in zbirka MAO, ki predstavlja izvirna dela enega najpomembnejših oblikovalcev in arhitektov 20. stoletja. Zasebna zbirka pohištva in predmetov za dom, ki je prvič na ogled javnosti, je postavljena v kontekst zbirke MAO in modernističnega oblikovanja v Sloveniji. Razstava je nastala s podporo Ministrstva za kulturo Republike Slovenije in Veleposlaništva Kraljevine Nizozemske v Sloveniji.

 

Gerrit Rietveld (1888–1964) je bil eden najpomembnejših oblikovalcev in arhitektov 20. stoletja. Danes njegovo delo večinoma povezujemo z njegovima najbolj znanima projektoma: rdeče-modrim stolom in hišo Rietveld Schröder, ki sta postala ikoni modernizma. Njegova zgodnja dela z abstraktnimi kompozicijami linij in ploskev odražajo ideje nizozemskega umetniškega gibanja De Stijl (1917–1931), ki je temeljilo na močnem geometrijskem vizualnem jeziku in veri v transformativno moč umetniških praks. Rietveld si je prizadeval za napredek in racionalno oblikovanje, ki je temeljilo na raziskovanju preprostih elementov in struktur, v nadaljnjem razvoju pa je eksperimentiral s takrat inovativnimi materiali in ustvaril vrsto izjemnih kosov pohištva, med njimi denimo stola Zig-Zag in Beugel.

 

Ansambel je prva razstava v Sloveniji, ki predstavlja izvirna Rietveldova dela. Razstavljeni predmeti izhajajo iz zasebne zbirke pohištva in predmetov za dom, ki je prvič na ogled javnosti. Zbirka, ki je nastajala od devetdesetih let 20. stoletja do danes, vsebuje mnoga temeljna dela, ki so nastala v Rietveldovi mizarski delavnici, ustanovljeni leta 1917. V njej je v tesnem sodelovanju z mizarjem Gerardom A. van de Groenekanom desetletja ustvarjal nove izdelke ter izdeloval različice in ponovitve svojih temeljnih kosov.

 

Razstava zasebno zbirko pohištva postavlja v kontekst zbirke MAO in modernističnega oblikovanja v Sloveniji. Izdelki in projekti Otona Jugovca, Nika Kralja, Marjete Pirkmajer Kregar, Gizele Šuklje, Cirila Tavčarja in drugih se z Rietveldovimi kosi povezujejo bodisi konceptualno, materialno ali časovno, pri čemer vstavljeni med Rietveldova dela z njimi tvorijo uglašeno celoto. Razstava s spremljevalnimi programi ni zgolj pogled v preteklost, ampak s ponovnimi branji Rietveldovih oblikovalskih procesov izpostavlja tudi njihovo presenetljivo aktualnost za sedanjost, tako v smislu odnosa do naravnih virov in materialov kot idej socialnega oblikovanja.

 

»Ne pozabite, da vsi naravni viri Zemlje niso bili namenjeni nam … Naučite se uživati v bogastvu zadržanosti.«

Gerrit Rietveld, 1958

 

Kolofon

Kustosinja: Maja Vardjan

Oblikovanje razstave: Matic Vrabič

Grafično oblikovanje: Rok Mar

Fotografije: Jaka Babnik

Prevodi in jezikovni pregled: Katja Paladin, Darja Hrovatič, Jeff Bickert

Odnosi z javnostjo: Manca Košir in Blažka Kirm

Trženje: Ana Kandare

Tehnična realizacija: Nejc Matjaž – Fabrikaid, Matjaž Rozina, Tadej Golob

Posebna zahvala: Martina Malešič, Nikola Pongrac, Cvetka Požar

 

 

Skip to content