MADE IN Delavnice: »Hitri tečaj« obrti vseživosti
Delavnica / 10. 9.—11. 9. 2024
MADE IN Delavnice: »Hitri tečaj« obrti vseživosti
Delavnica / 10. 9.—11. 9. 2024
Hitri tečaj »skrbništva« za urbano biodiverziteto
Vabljeni k raziskovanju urbane biodiverzitete, ki bo potekalo na dveh mednarodnih delavnicah raziskovalno-rezidenčnega programa »Hitri tečaj« vseživosti 10. in 11. septembra v Ljubljani na območju ustvarjalnega laboratorija Krater in v drugih ekosistemih po Ljubljani.
Skupaj z infrastrukturno aktivistko Debro Solomon, krajinsko arhitektko Urško Škerl in geodetom Alenom Mangafićem bodo Andrej Koruza, Gaja Mežnarić Osole in Danica Sretenović (Trajna / kolektiv Krater) predstavili sodobne skrbstvene prakse, ki spodbujajo defragmentacijo urbanih ekosistemov in mestni razvoj, ki upošteva potrebe vseh živih bitij. Dvodnevni tečaj vključuje spoznavanje metode »radikalnega opazovanja« urban(iziran)ih ekosistemov in naravnih procesov ter učenje ravnanja z administrativnimi praksami, ki jih določajo. Program opismenjuje za biodiverzitetno občutljive prostorske intervencije, od spoznavanja protokolov občinskih prostorskih načrtov in digitalnih orodij za kartiranje, do zamišljanja regenerativnih posegov v ulice, ceste ali zapuščene parcele.
Prijave so obvezne in jih zbiramo do 8. septembra do 10.00. Prijavite se lahko na celoten tečaj ali na posamezno delavnico, vendar jasno navedite, na kaj se prijavljate. Če bo na posamezno delavnico prijavljenih več kot 40 udeležencev, bodo imeli prednost tisti, ki so se prijavili prej. O izboru boste obveščeni 8. septembra do 14.00.
»Hitri tečaj« obrti vseživosti je zadnji sklop raziskovalno-rezidenčnega programa z gostujočo umetnico Debro Solomon, ki poteka od 28. avgusta do 12. septembra 2024 v okviru projekta Obrt vseživosti pod okriljem platforme MADE IN v angleškem jeziku. V sklopu projekta sta poleg rezidenčnega programa načrtovana tudi simpozij in zaključna razstava, ki bosta izvedena v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje. Tečaj vodijo Andrej Koruza, Gaja Mežnarić Osole in Danica Sretenović (Trajna / kolektiv Krater). Dogodek poteka v koprodukciji kolektiva Krater.
DELAVNICA 1: Radikalno opazovanje in podivjane kartografije
10. september 2024, 13.00–18.00, zbor: Ustvarjalni laboratorij Krater
Vodijo: Debra Solomon (infrastrukturna aktivistka in umetnica) in Trajna / kolektiv Krater (interdisciplinarni kolektiv oblikovalcev, arhitektov in ekologov)
Radikalno opazovanje je metodologija, ki jo je razvila Debra Solomon (Urbaniahoeve), uči pa zavedanje naravnega sveta za skrbništvo nad ekosistemi. Je osnova za posameznike in skupine, ki se pripravljajo na oblikovanje vprašanj in sprejemanje odločitev o svojih prihodnjih ekoloških posegih. Posamezni izvedeni postopki pripravljajo skupine na usklajevanje njihove vizije. Z redno prakso radikalnega opazovanja posamezniki začnejo razumevati vzorce, ritme ekosistema in izkušnje sebe kot dela tega ekosistema ter postopoma postanejo usposobljeni skrbniki. Udeleženci radikalnega opazovanja prevzamejo opazovalne položaje za določena časovna obdobja, od 10 minut do ene ure ali celo enega meseca, pri čemer glede na potekajoče naravne procese in entropijo vključujejo specifične perspektive. Tehnika, razvita skozi leta poučevanja, osredotoča pozornost na procese, ki se odvijajo skozi čas; torej rast rastlin skozi letne čase, rastlinske skupnosti, ki se gibljejo po prostoru, in habitate, ki sprejemajo vedno več življenja rastlin in živali.
Delavnica vključuje skupinsko obravnavo treh urbanih tipologij v Ljubljani z uporabo metode radikalnega opazovanja in podivjanih kartografij, metode mapiranja, ki jo je razvil kolektiv Krater, ter oblikovanje intervencij za izboljšanje njihove biotske pestrosti. Udeležence vabimo, da na dogodek pridejo s svojimi kolesi.
DELAVNICA 2: Analiza in kartiranje prostora z uporabo javnih prostorskih podatkov
11. september 2024, 13.00–17.00 I Ustvarjalni laboratorij Krater
Vodijo: Urška Škerl (krajinska arhitektka in vizualna umetnica) in Alen Mangafić (geodet, raziskovalec pri Geodetskem inštitutu Slovenije)
Na delavnici bomo s pomočjo javno dostopnih prostorskih podatkov analizirali stanje in predvideni razvoj prostora, da bi bolje razumeli sliko prostorskega razvoja in možnih intervencij. Pridobljene podatke bomo analizirali in obdelovali z brezplačnimi programskimi in spletnimi orodji za geodetske informacijske sisteme, kot so QGIS, QField in Openstreetmap (OSM). S prekrivanjem izrisa podatkov slojev, kot so namenska raba prostora, veljavni in predvideni prostorski akti (občinski prostorski načrt in občinski podrobni prostorski načrt), javne površine, infrastruktura in drugi, bomo analizirali preseke ter izrisali karto možnih programskih sinhronosti v prostoru in povezljivosti trenutno razpršenih površin. Vhodne podatke bomo obdelali z orodjem QGIS, izhodne podatke – izrisane karte dodatnih, na delavnici razvitih vsebin – pa naložili na javno dostopni portal OSM, ki omogoča mednarodno izmenjavo. Spoznali bomo orodja, ki so primerna za kritično mapiranje in kontrakartografije.
* Večvrstni urbanizem je sinonim za pravičen urbani razvoj in prostorska praksa, ki jo ustvarjajo vzajemni odnosi med ljudmi in drugimi živimi bitji.
AVTORJI PROJEKTA
Trajna / kolektiv Krater I Kulturno društvo, ki ga vodijo oblikovalci in arhitekti Gaja Mežnarić Osole, Andrej Koruza in Danica Sretenović, se posveča razvoju in utemeljevanju ekosocialnih pristopov za upravljanje in zaščito urbane narave v luči podnebnih sprememb in zmanjševanja biodiverzitete. Trajna je orala ledino na področju inovativnega ravnanja z invazivnimi rastlinami in razvila blagovno znamko papirja Notweed, ki ga izdelujejo iz japonskega dresnika, ter k sodelovanju pri razvijanju novih krožnih ekonomij pritegnila Mestno občino Ljubljana. Leta 2020 je zagnala Ustvarjalni laboratorij Krater, katerega namen je oživiti in skrbeti za 18.000 m2 velik pionirski ekosistem, ki je vzniknil na nekdanjem gradbišču, ter spodbuditi (trans)lokalna sodelovanja med družbeno in okoljsko odzivnimi posamezniki in kolektivi. S Kraterjem se Trajna osredotoča na projekte, ki združujejo regenerativne materialne kulture, kritične prostorske in kulturne prakse, skupnostne ekonomije ter urgentno pedagoško delo, v svoj širši kolektiv pa je v ta namen pritegnila še mikrobiologa Primoža Turnška, ekologa Sebastjana Kovača, krajinsko arhitektko Urško Škerl, oblikovalca Roka Oblaka in večvrstno skupnost, ki tam domuje. Krater se je leta 2022 prebil v finale za nagrado New European Bauhaus, leta 2023 pa je prejel Plečnikovo medaljo za javni prostor.
Debra Solomon (NL) že več kot 25 let deluje na področju javnega prostora. V svojem delu združuje umetnost in infrastrukturni aktivizem s poudarkom na biotski raznovrstnosti, podnebni krizi ter pravici vseh vrst do prostora v mestu in posledično pravici do urbanega metabolizma. Leta 2019 je razvila koncept večvrstnega urbanizma* in ga leta 2021 predstavila v okviru nizozemskega paviljona na beneškem arhitekturnem bienalu. Na Univerzi v Amsterdamu pripravlja doktorat iz urbanističnega načrtovanja. Je tudi ustanoviteljica družbenega laboratorija za urbano kmetijstvo Urbaniahoeve. Ta se s svojimi kritičnimi prostorskimi praksami že od leta 2010 osredotoča na odnose in sobivanje vrst ter na produkcijo biotske raznovrstnosti. Trenutno se ukvarja s projektom VBAZO, 56 hektarjev velikim urbanim gozdnim vrtom v amsterdamskem okrožju Amsterdam-Zuidoost. VBAZO nastaja v sodelovanju med kolektivom Urbaniahoeve, ki ga vodita Debra Solomon in Renate Nollen, lokalno skupnostjo ter vsemi živimi bitji in procesi, ki se odvijajo v naravi.
Urška Škerl (SI) je krajinska arhitektka, piska in umetnica, sodelavka umetniškega zavoda za polimedijsko umetnost IEM in urednica mednarodne platforme za krajinsko arhitekturo Landezine. Svoja zanimanja izraža skozi umetniške projekte (STAL, Sejalec, People?) in tekste v avtorskih oddajah Tipologije prostora na Radiu Študent.
Alen Mangafić (HR/SI) je zaposlen na Geodetskem inštitutu Slovenije, kjer v okviru različnih projektov deluje kot analitik za daljinsko zaznavanje, koordinator, specialist in programer. Kot študent interdisciplinarnega doktorskega študijskega programa Varstvo okolja (Univerza v Ljubljani) razvija sinergije med hiperspektralnim daljinskim zaznavanjem, strojnim učenjem in kemijsko analizo pri zaznavanju/spremljanju onesnaženosti tal. Obožuje odprto kodo, Linux, mačke, pse, glasbo, filozofijo, stripe in tofu.
Projekt OBRT VSEŽIVOSTI
Obrt vseživosti (Crafting Biodiversity) je raziskovalni projekt društva Trajna, namenjen uveljavljanju rokodelstva kot skrbstvene krajinske prakse. Projekt se osredotoča na oblikovanje kritičnih metodologij in imaginarijev ter administrativnih in prostorskih intervencij, ki prispevajo k zmanjševanju razdrobljenosti urbanih zemljišč in krepijo povezljivost vrst za dosego biotske pestrosti, pri čemer zagovarja pravico vseh vrst do zdravega življenjskega okolja v mestu.
Projekt je del platforme za sodobno rokodelstvo in oblikovanje MADE IN, ki združuje raziskovanje, oblikovanje in dediščino ter spodbuja sodelovanje in izmenjavo znanja med tradicionalnimi rokodelci, sodobnimi oblikovalci in drugimi strokovnjaki na področju kulture in znanosti. Platforma, ki temelji na predhodnem nagrajenem projektu MADE IN: pripovedi obrti in oblikovanja se loteva osrednjih vprašanj, povezanih z ohranjanjem bogate rokodelske dediščine, hkrati pa vzpodbuja kritično razmišljanje skozi prakse sodobne umetnosti in oblikovanja. Vključuje 10 partnerjev iz 6 držav.
MADE IN PARTNERJI: Oaza, Muzej dekorativnih umetnosti (MUO), Drugo more (Hrvaška); Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Center Rog (Slovenija); Mestni muzej Zenice (Bosna in Hercegovina); Nova Iskra (Srbija); Passa Ao Futuro (Portugalska); Univerza za uporabne znanosti Zwickau, Državne umetniške zbirke mesta Dresden – Muzej dekorativnih umetnosti (SKD) (Nemčija).