Arhitektura v živo: Delavski dom Trbovlje

Arhitektura v živo / 29. 9. 2021 / 17:00

Arhitektura v živo: Delavski dom Trbovlje

Arhitektura v živo / 29. 9. 2021 / 17:00

Zbirno mesto: Delavski dom Trbovlje

Vodi: Nika Grabar

 

Delavski dom Trbovlje (DDT) je bil po načrtih arhitekta Marka Župančiča (1914 –2007) zgrajen leta 1956 in je predstavljal enega od simbolov življenja v novem družbenem sistemu.
Center kulturne dejavnosti, nastal na podlagi pobud delavcev, s prispevki in prostovoljnim delom številnih posameznikov in skupnosti, je v trboveljski zgodovini opravil pomembno vlogo. Sama stavba predstavlja primer moderne arhitekture v industrializiranem urbanem okolju, ki je bila zgled za postavitev delavskih in kulturnih domov po vsej Sloveniji. Projekt DDT pa je kot primer dobre arhitekture svojega časa obravnavan tudi v okviru razstave Svet znotraj v MAO, ki na primeru 100 interierjev prikazuje ideje, ki so vodile oblikovanje notranjih prostorov od 30-ih let do danes.

 

Od zamisli do izgradnje skozi bogato zgodovino Delavskega doma Trbovlje vse do današnjih dni vas bo na tokratni Arhitekturi v živo popeljala arhitektka in docentka dr. Nika Grabar.

 

Delavski dom Trbovlje

Objekt je umeščen v središče rudarskega kraja na padajoč teren med dve cesti. Na vsako stran se odpira drugače, pred vhodom je park, v neposredni bližini pa tudi Rudarski dom. Programsko je DDT razdeljen na vhodno vežo, osrednjo avlo, upravni del stavbe in štiri edinstveno oblikovane dvorane. Kino in koncertno dvorano tako obdaja valovita lesena obloga, nad gledališko dvorano z vrtljivim okroglim odrom pa se razpenja strop, ki spominja na žareče sonce. Pred trodimenzionalno obarvano vhodno fasado z vertikalnimi svetlobnimi režami je manjši trg za prireditve na prostem. Do vhoda obiskovalca pospremijo plastike Stojana Batića, medtem ko pročelje ob stopnišču krasi mozaik akademskega kiparja Marija Preglja, za katerega je avtor leta 1958 prejel Prešernovo nagrado,

 

V zadnjem času se je Delavski dom Trbovlje uveljavil kot eden od centrov novomedijske kulture. Zasluga za to gre projektu Trbovlje Novomedijsko mesto, ki v okviru zavoda pokriva področje ustvarjanja v novih medijih. Preko njega se Delavski dom Trbovlje povezuje tako s slovenskimi kot tujimi institucijami na področju novomedijske umetnosti. V javnosti najbolj prepoznaven dogodek s tega področja je vsakoletni festival novomedijske umetnosti Speculum Artium, ki bo potekal med 23. in 25. septembrom, del projektov z razstave pa bo ostal na ogled tudi obiskovalcem Arhitekture v živo

 

Udeležba brezplačna. Prijave: izobrazevanje@mao.si

Prevoz v Trbovlje ni organiziran.

 

Deli
Skip to content