Thumb

Šest zmagovalnih projektov za BIO 26

10.6.2019

 
26. bienale oblikovanja, ki ga kurirata avstrijski kustos in kulturni producent Thomas Geisler ter pomočnica kustosa Aline Lara Rezende, se bo spopadel z enim največjih izzivov sodobnega časa – informacijami. 
 
Letošnji bienale oblikovanja bo predstavil šest projektov, izbranih v okviru oblikovalskega maratona – tridnevnega intenzivnega dogodka, ki je temeljil na praktičnem delu in na katerem so radovedni in motivirani udeleženci, med katerimi so bili tako oblikovalci kot tudi neoblikovalci, sodelovali pri reševanju oblikovalskih izzivov. 
 
Oseminsedemdeset sodelujočih, ki so bili izbrani na odprtem pozivu za sodelovanje na BIO 26, se je maja v Ljubljani udeležilo drugega izbirnega kroga oziroma oblikovalskega maratona #1. Delo je potekalo v osemnajstih skupinah, udeleženci pa so imeli priložnost sodelovati z uglednimi oblikovalci in mentorji iz šestih različnih institucij za produkcijo in prenos znanja, in sicer iz knjižnice, muzeja, univerze, doma za starejše občane, botaničnega vrta in časopisne hiše. Skupaj so ustvarjali kreativne rešitve za izzive, ki jih je prednje postavil oblikovalski maraton. 
 
Med vsemi deli je mednarodna žirija, sestavljena iz uglednih strokovnjakov, izbrala naslednjih šest projektov (po enega za vsako institucijo), ki bodo napredovali v naslednjo fazo oblikovalskega procesa: 
 
1. Knjižnica
Izziv: Kako lahko izmenjava znanja med NUK-om in zunanjimi deležniki odpre dostop do zbirke in ji doda novo vrednost? 
Sodelujoči: Thomas Hügin, Maja Kolar, Yuxi Liu, Alicia Lu Lin, Motong Yang, vodja skupine Špela Pavli Perko
Mentor oblikovanja: Commonplace Studio
Mentorji znanja: Žiga Cerkvenik, Irena Eiselt, Janko Klasinc
 
2. Muzej
Izziv: Kako se lahko obiskovalci poistovetijo z osnovno fizikalnostjo plesa v Začasnem slovenskem plesnem arhivu v MSUM?
Sodelujoči: Cyrus Clarke, Juliana Lewis, Monika Seyfried, vodja skupine Matevž Straus
Mentor oblikovanja: Paolo Patelli
Mentorica znanja: Ida Hiršenfelder
 
3. Univerza
Izziv: Ali lahko z novim programom za produkcijo znanja spodbudimo izmenjavo med fakultetami in pripadniki civilne družbe, na novo opredelimo hierarhična razmerja ter pripomoremo k vrednotenju vsakdanjika študentov oziroma profesorjev? 
Sodelujoči: Gențiana Dumitrașcu, Adrian Judt, Simon Platzgummer, Andreja Pogačar, vodja skupine Janja Štorgelj
Mentorica oblikovanja: Apolonija Šušteršič
Mentor znanja: Tomaž Deželan
 
4. Dom za starejše občane
Izziv: Kako ponovno misliti upokojitev?
Sodelujoči: Guendalina Ballerini, Rebecca Carrai, Emilia Izquierdo, Natalia Skoczylas, vodja skupine Barbara Peterca
Mentorica oblikovanja: Kathrina Dankl
Mentorji znanja: Monika Šparl, Matija Puškarič, Monika Vrhovnik Hribar
 
5. Botanični vrt
Izziv: Kako ustvariti živo banko semen?
Sodelujoči: Eliza Chojnacka, Kamila Kantek, Gabriela Szalanska, vodja skupine Aleš Kobe
Mentor oblikovanja: Futurefarmers
Mentorja znanja: Jože Bavcon, Blanka Ravnjak
 
6. Časopisna hiša – skupina 3
Izziv: Kako spremeniti časopisni arhiv v deležnika v medijski krajini, ki bo pripomogel k reevalvaciji časopisnih institucij? 
Sodelujoči: Maxime Benvenuto, Petra Matić, Aneta Pawlik, José Pérez, Zuzanna Zgierska, vodja skupine Jurka Mihelin
Mentor oblikovanja: Bureau d'études
Mentor znanja: Ali Žerdin
 
Navedene zmagovalne ekipe bodo sodelovale na drugem oblikovalskem maratonu – od prototipa do izdelka – ki bo potekal med 12. in 14. julijem v Ljubljani. Njihovi projekti bodo prejeli finančna sredstva za nadaljnji razvoj v validirane prototipe, instalacije, storitve ali sisteme, ki bodo predstavljeni v okviru bienala oblikovanja. 
 
Rezultati raziskovalnega dela zmagovalnih izzivov bodo predstavljeni v okviru 26. bienala oblikovanja BIO 26 – Skupno znanje.